Romantika u krbu? Jde to i bez komína

Díky moderní technologii spojené s tradiční představou o krbu se romantické atmosféry a požitku ze skutečného ohně nemusí zříkat ani domácnosti, které nemají komín.

Ještě donedávna byla představa živého ohně v bytě spojena s potřebou napojení na komín, uskladněním dřeva, vynášením popela. Moderní a dekorativní biokozuby nepotřebují komín, protože při hoření nevzniká žádný kouř ani škodlivé látky, které by bylo třeba odvádět z domova. Neomezují ani tvarem. Naopak svým současným designem, jednoduchostí a jemnou dokonalostí se hodí do jakéhokoli interiéru. Vybrat si můžete ze samostatně stojících typů krbů, závěsných krbů či krbových vložek vložených do korpusů dle vlastního výběru.

Moderní nástěnná forma biokozuba
Moderní nástěnná forma biokozuba Papa Morpho z černé lakované oceli, nádrž na palivo se skrývá v ohnutém rohu, 900 x 650 x 143 mm, 3 990 Kč, Kratki (Foto Kratki)
Slouží však více k dekoraci a přeteplení bytu, což lze považovat spíše za bonus. Nelze je používat nepřetržitě, po dohoření je třeba nechat krb vychladnout a vyvětrat, čímž se vytrácí nabyté teplo.

Konferenční stolek se zabudovaným biokozubem
Konferenční stolek Coffee Fire Long umožní vychutnat si atmosféru ohně ze zabudovaného biokozuba, 1 400 x 800 x 340 mm, Planika, 3 033,24 €, prodává Respektus (Foto Respektus)
Plamen je vždy stejný

Palivem pro biokozuby je certifikovaný 96procentní bioalkohol, jehož základem je líh upravený a denaturovaný tak, aby hořel žlutým plamenem bez kouře. Nemusíte se obávat ani škodlivých zplodin z hoření, protože výsledkem hoření bioalkoholu je jen oxid uhličitý a voda. Pro srovnání: vyprodukované množství oxidu uhličitého je přibližně takové, jaké vyprodukují dva hořáky plynové varné desky.
Litr bioalkoholu hoří tři až osm hodin – závisí na typu hořáku a jeho nastavení.
Výkon biokrbů 1 až 4 kW postačuje k přeteplení jedné až dvou místností. I při biokozubích platí, že čím větší výkon, tím větší spotřeba paliva. Cena za litr se pohybuje kolem tří eur.
Vedle obyčejného biolíhu najdete na pultech prodejen i líh s přidaným aroma. Jsou to vonné oleje, možná stejné, jaké kapete do aromalampy, které se v lihu výborně rozpouštějí. V hořícím lihu účinkují úplně stejně – dokážou provonět místnost.
Ne líh, ale hořák určuje, jak bude plamen vypadat. Přirozenou vlastností lihu je, že barva jeho plamene přechází mezi namodralými a žlutými tóny. Chladný kapalný líh hoří modře, zahřátý líh má nažloutlý plamen, horké páry lihu září světlými tóny slunce.

Get in Touch

Další články autora

Několik tipů, jak z malé kuchyně vykouzlit útulnou místnost

Vaše malá kuchyně může být omezena na plochu, ale její styl nemusí být. Naučte se, jak začlenit barevné doplňky, přidat stylový úložný prostor a...

Jaké čerpadlo je tím nejlepším pomocníkem na zahradě během léta?

Rajčata, papriky, okurky, ale i květiny, keře a vůbec vlastně celá zahrada v posledních týdnech nádherně prospívají. Slunečné počasí přímo přeje. Pár deštíků už také...

Šperky na nohu

Blíží se léto a začínají se nosit sandály nebo boty na podpatku. K tomu, aby byla vaše noha dokonale krásná, vám pomůže nejen hezká...

Reklama

Nejnovější články