Malý byt s netradičním interiérovým prvkem – onyxem

Byty v prvorepublikových budovách se vyznačují solidností a obvykle také vzdušnými místnostmi. Bohužel, současným potřebám takové bydlení odpovídá už jen málokdy. Příkladem úspěšné přeměny je malý byt v centru hlavního města, pod kterým je podepsána architektka Ivana Dombková.

Základní dispoziční schéma tvoří chodba, na jejímž koncích jsou dvě místnosti. V původním stavu tento úzký dlouhý trakt působil spíše depresivně. Nepomohlo ani okno do tichého dvora v menší místnosti, ani krásné okno do klidné ulice v hlavní místnosti bytu. Ty se ale staly základem budoucího svěžího řešení. Mimo to má být ještě jedno specifikum, a to onyx zakomponovaný podle přání klienta do řešení interiéru.

Ónyx se tak stal dominantou denní části bytu, která je podtržena jeho podsvícením. Svítící onyxová stěna a velké okno na protější straně prosvětlují poměrně hlubokou místnost, takže působí příjemně vzdušně. V tomto největším prostoru v bytě se propojuje jídelna s kuchyní, obývacím pokojem a pracovnou. Útulnost podtrhují použité pastelové odstíny, doplněné dřevem jako převládajícím materiálem.

Vnést maximum světla si klient přál také do koupelny, která se nachází uprostřed chodby, tedy v nejtemnějším středu celého traktu. Proto je laděna do světlých tónů a od ostatního prostoru je oddělena celoskleněnou příčkou z matného skla s integrovanými dveřmi. Na malou plochu koupelny se toho moc nevešlo, takže je zde jen tradiční vana a umyvadlo.

Skleněná příčka, tentokrát z čirého skla, je také na protilehlé stěně chodby, kde odděluje zádveří. V tomto případě plní příčka funkci estetického oddělení bytu od jakési provozní části s úklidovou komorou a úložným prostorem. Současně brání únikům tepla při otevření vstupních dveří, což je důležité vzhledem k propojení chodby s denní místností. Vstup do pokoje je bez dveří a na celou výšku místnosti, aby se co nejvíce světla z místnosti dostalo do chodby.

Na protější straně chodby vůči denní místnosti je ložnice. Od zbývajících prostor je oddělena zasklenými dveřmi z matného skla na celou výšku místnosti, které uživatelům ložnice zajišťují intimitu a současně opět prosvětlují chodbu. Kontinuitu řešení celého interiéru utváří dřevěné prvky, které jsou použity i v ložnici a které zde důmyslně vytváří dostatek úložného prostoru bez pocitu stísněnosti.

Get in Touch

Další články autora

Několik tipů, jak z malé kuchyně vykouzlit útulnou místnost

Vaše malá kuchyně může být omezena na plochu, ale její styl nemusí být. Naučte se, jak začlenit barevné doplňky, přidat stylový úložný prostor a...

Jaké čerpadlo je tím nejlepším pomocníkem na zahradě během léta?

Rajčata, papriky, okurky, ale i květiny, keře a vůbec vlastně celá zahrada v posledních týdnech nádherně prospívají. Slunečné počasí přímo přeje. Pár deštíků už také...

Šperky na nohu

Blíží se léto a začínají se nosit sandály nebo boty na podpatku. K tomu, aby byla vaše noha dokonale krásná, vám pomůže nejen hezká...

Reklama

Nejnovější články