Kvetoucí hyacinty během Vánoc

Hyacinty jsou sice jarní cibuloviny, ale relativně jednoduše se dají „naprogramovat“ na kvetení v požadovaný termín. Například na Vánoce.

Babkine rychlení hyacintů

Dnes i na rychlení květin jdeme vědecky, ale naše babičky si zvykly vše řešit jednodušeji a na základě přímých zkušeností, i když jim to ne vždy vyšlo tak, jak očekávali. I ony se totiž už neuměly dočkat v třeskoucí zimě krásného jara, a tak si ji zkusili urychlit alespoň za oknem prostřednictvím časných jarních kvítků. Z nich jsou nejvhodnější právě hyacinty. Tento jednoduchý způsob rychlení cibulovin, který bychom mohli nazvat i hydroponický, můžeme vyzkoušet i my, přestože se nám nemusí vždy podařit přesně se trefit s jejich kvetením do žádoucího termínu. Důležité je použít co největší cibuli hyacintu, ideální je o průměru 17 cm – má dobrou zásobu živin. Cibuli vložíme do speciální skleněné sklenice se zúženým hrdlem nebo i do obyčejné sklenice. Pomocí drátu ji upevníme navrch sklenice tak, aby voda sahala ne více než 0,5 cm od područí cibule. Pokud by se voda dotýkala cibule, mohla by shnít. I spodek sklenice s vodou by měl být ve tmě, neboť na světle by se v něm vytvořila řasa.

Rychlení hyacintů ve vodě ve speciální nádobce
Rychlení hyacintů ve váze

Důležité je udržovat hladinu vody ve sklenici v dané výšce, případně ji občas vyměnit za čistou, měkkou, s teplotou pouhých 10 až 12 °C; abychom zabránili rozkladným procesům, lze do vody přidat kousek dřevního uhlí.
Celou skleničku s cibulí překryjeme neprůsvitnou papírovou čepičkou a dáme ji do chladné tmavé místnosti s teplotou do 12 °C (sklep či skříň).
Voda blízko podpučí vyprovokuje zárodky kořínků, aby vyrostly, ty během 2 měsíců zaplní skleničku kořínky.
Současně probíhá i vývoj listů a květních poupat, které se z cibule tlačí ven. Když mezi krátkými listy vyrostlými z cibule nahmatáme květní pupen, můžeme sklenici (ještě zakrytou) přenést do chladné místnosti, aby se cibule pomalu aklimatizovala, až následně ji přeneseme do poloteplé místnosti, kde necháme květní pupen povyrůst.
V teplé místnosti již probíhá rychlejší vývoj listů a květních poupat, což se projeví zvedáním krycí čepičky, kterou listy vytlačují.
Zkontrolujeme, zda už je květní pupen dostatečně vyrostlý z cibule nad listy, teprve potom sejmeme krycí čepičku.
Po rozkvetu hyacintu jej přeneseme do chladnější místnosti, kde bude podstatně déle (často až měsíc) naplno kvést a provoňovat.
Odkvetlou a zataženou cibuli na podzim přesadíme do zahrady.
Hyacint

K takovému rychlení ve váze se hodí brzy kvetoucí odrůdy z preparovaných hyacintů ‚Arentine Arendsen‘, ‚Bismarck‘, ‚Jan Bos‘, ‚Pink Pearl‘, Yellow Hammer; z novějších odrůd to mohou být ‚Amsterdam‘, ‚Anna Liza‘, ‚Anna Marie‘, ‚Atlantic‘, ‚Blue Blaze‘; z nepřeparovaných hlavně ‚Edelweiss‘, ‚L’Innocence‘, ‚Ostara‘, ‚Gertrude‘.

Výsadba hyacintů do květináčů

K výsadbě používáme lehký, vzdušný, výživný substrát. Půdu hyacint vyžaduje čerstvou, lehčí, propustnou, bohatou na živiny a humus. Substrát pro výsadbu truhlíků a květináčů si můžeme připravit tak, že smícháme ve stejném poměru výživnou půdu s pískem. Na dno každé nádoby dáme drenážní vrstvu, např. z keramzitu. Cibule vysazujeme tak, aby je čtvrtina vyčnívala nad substrátem. Do nádoby o průměru 100 mm sázíme jednu cibuli, do nádoby 150 mm sázíme 3 cibule, do nádoby o průměru 200 mm sázíme 5 až 8 cibulí. Vysazené nádoby uložíme hustě vedle sebe do bedničky, zavlažíme, zasypeme asi 15centimetrovou vrstvou mírně vlhkého písku a uložíme do místnosti o teplotě 9 až 13 °C. Teplotu je třeba dodržovat, neboť jinak se vývoj i růst zpomalí.

Get in Touch

Další články autora

Několik tipů, jak z malé kuchyně vykouzlit útulnou místnost

Vaše malá kuchyně může být omezena na plochu, ale její styl nemusí být. Naučte se, jak začlenit barevné doplňky, přidat stylový úložný prostor a...

Jaké čerpadlo je tím nejlepším pomocníkem na zahradě během léta?

Rajčata, papriky, okurky, ale i květiny, keře a vůbec vlastně celá zahrada v posledních týdnech nádherně prospívají. Slunečné počasí přímo přeje. Pár deštíků už také...

Šperky na nohu

Blíží se léto a začínají se nosit sandály nebo boty na podpatku. K tomu, aby byla vaše noha dokonale krásná, vám pomůže nejen hezká...

Reklama

Nejnovější články