V listopadu máte ještě poslední šanci vysadit na zahradu cibuloviny. Co dalšího tento měsíc v okrasné zahradě uděláte?

V listopadu práce v okrasné zahradě nekončí. Naopak máte ještě čas i na mnohé výsadby. Na co byste se měli zaměřit?

Přilbice se v záhonu neztratí

Mezi nejkrásnější podzimní trvalky patří helma (Aconitum carmichaelii). Modrofialová soukvětí efektně doplní porosty japonských větvenic či chryzantém. Rostlina je asi 1,5 m vysoká a každoročně kvete bohatší – množství květin znásobí přihnojování kompostem. Zárukou úspěchu je i umístění ve výživných, mírně vlhkých půdách, které jsou v létě zastíněny.

Poslední šance vysadit cibuloviny

Pokud jste ještě nestihli vysadit cibuloviny, je nejvyšší čas. V trávnících se uplatní hlavně krokusy a scily, na vlhkých místech a v přírodních trávnících i narcisy; pod keři a stromy, kde bude v létě sušší a na jaře vlhko, se krásně rozrostou sněženky a tavolíny, větrnice, bledavky, puškinie, ladoničky a další druhy. Cibuloviny vysazujte do větších či menších skupinek.

Nenáročné zahradní bramboříky

V našich končinách jsou zahradní bramboříky (Cyclamen hederifolium) ojedinělé, a přitom jde o pěstitelsky nenáročné rostliny. Listy jsou podobné listům břečťanu, menší, ale nápadné růžové květy se objevují po celý podzim a kvetou ještě koncem listopadu. Ploché hlízy se vysazují v podzimním období do hloubky asi 15 cm. Pod hlízy je dobré dát trochu písku. Rostliny totiž nesnesou hromadění vlhkosti.

Bezproblémové astry

Během podzimu vídat v zahradních centrech rozkvetlé trsy aster. Platí: čím dříve je vysadíme, tím větší šance bude, že se ujmou a dobře zakoření. Pěstování aster kvetoucích na podzim není složité. Třeba jim dopřát mírně vlhkou a výživnou půdu (sucho jim škodí a podporuje rozvoj padlí, nehezkého bílého povlaku na listech). Rostliny zalévejte ke kořenům, ne na listy. Jednou za 3 roky je třeba trsy zmladit. S přihnojováním začněte již na jaře vícesložkovým hnojivem na trvalky.

Postarejte se o růže

Sbírku růží si můžeme doplnit i na konci podzimu. Vysazovat lze až do prvních mrazů (vždy na vzdušné a slunné místo), samozřejmě, čím dříve, aby se do zimy rostliny stihly zakořenit. Vysazené růže je třeba vydatně zalít. Ostatní růže je třeba sestříhat na asi 40 cm a nakopčit kolem nich zeminu.

Rovněž je třeba odstranit suché a poškozené výhonky, jakož i listí pod keři. Stromečkové růže jsou citlivé na mráz, proto je dobré obalit korunku jutovinou nebo netkanou textilií a vnitřek vyplnit suchou slámou. Bal pevně uvažte, aby se během zimy nerozpadl. Popínavé růže stačí pozakrývat chvojím.

Get in Touch

Další články autora

Několik tipů, jak z malé kuchyně vykouzlit útulnou místnost

Vaše malá kuchyně může být omezena na plochu, ale její styl nemusí být. Naučte se, jak začlenit barevné doplňky, přidat stylový úložný prostor a...

Jaké čerpadlo je tím nejlepším pomocníkem na zahradě během léta?

Rajčata, papriky, okurky, ale i květiny, keře a vůbec vlastně celá zahrada v posledních týdnech nádherně prospívají. Slunečné počasí přímo přeje. Pár deštíků už také...

Šperky na nohu

Blíží se léto a začínají se nosit sandály nebo boty na podpatku. K tomu, aby byla vaše noha dokonale krásná, vám pomůže nejen hezká...

Reklama

Nejnovější články