Radikální rekonstrukce venkovského domu

Architekti z kanceláře Willemsen v holandském Eindhovenu zcela změnili podobu domu ze šedesátých let. Byl rozšířen, dostal novou fasádu z tmavého dřeva, ale zcela se změnil také interiér včetně rozmístění místností.

Tradiční venkovský obytný dům v Severním Brabantsku (Nizozemí) prošel radikální rekonstrukcí a dostal zcela novou moderní podobu. Všechny nadbytečné dostavby z minulých rekonstrukcí se odstranily a nahradily funkčnějšími. Dům prošel také celkovou reorganizací vnitřních prostor, které lépe vyhovují životnímu stylu majitelů. Nová izolovaná dřevěná fasáda dodala domu jasný, moderní a rozpoznatelný tvar.

Více prostoru, kontakt s přírodou i více soukromí

Dům, který se nachází na kraji obce Oirschot nedaleko Eindhovenu, prošel již před mnoha lety rozsáhlou rekonstrukcí. Současní majitelé ale potřebovali více místa a ani stávající plán nevyhovoval jejich životnímu stylu a nárokům, proto požádali architekty z WillemsenU, aby dům přestavěli. Chtěli více prostoru pro celou rodinu – potřebovali další pracovnu a větší pokoje pro dorůstající děti. Také jim chyběl větší kontakt s přírodou.

Rekonstrukce tradičního venkovského domu

Zpočátku majitelé požadovali dům pouze rozšířit a modernizovat, aby měl poněkud současný vzhled. Architekti však navrhli totální změnu půdorysu místností a přesunuli obývací část směrem k zahradě. „Po poslední rekonstrukci byl dům mixem původního domu a částečně moderního vylepšení, jehož výsledkem však nebylo ani jedno, ani druhé,“ řekl pro magazín Dezeen architekt Frank Willems. \“Chtěli jsme se zbavit všech zbytečných elementů, abychom vytvořili jednu čistou formu, archetyp nového domu,\“ dodal.

Na severní straně se rozšířil přístavek se třemi ložnicemi tak, aby zahrnul i přístřešek na auto, garáž a pracovnu. V prvním patře vznikly tímto rozšířením větší pokoje pro děti. Původní dlouhá a úzká ložnice pro rodiče, také v prvním patře, se rozdělila na dvě místnosti. Menší se přeměnila na prádelnu. Na jižní straně se půdorys změnil tak, že se vytvořila velká otevřená kuchyně a jídelna.

Rekonstrukce tradičního venkovského domu

Obývací pokoj se přemístil z přední části domu do zadní. Pomocí velkých skleněných posuvných dveří se otevírá do zahrady a nabízí tak lepší spojení s okolní přírodou. Do zadní části přízemí se přidala nová pracovna na místě, kde byla garáž. Vyznačuje se zaskleným rohem a otevírá se do zastřešené terasy, která poskytuje výhled do okolní přírody. Tento nový racionální plán poskytuje obyvatelům i větší soukromí.

Get in Touch

Další články autora

Několik tipů, jak z malé kuchyně vykouzlit útulnou místnost

Vaše malá kuchyně může být omezena na plochu, ale její styl nemusí být. Naučte se, jak začlenit barevné doplňky, přidat stylový úložný prostor a...

Jaké čerpadlo je tím nejlepším pomocníkem na zahradě během léta?

Rajčata, papriky, okurky, ale i květiny, keře a vůbec vlastně celá zahrada v posledních týdnech nádherně prospívají. Slunečné počasí přímo přeje. Pár deštíků už také...

Šperky na nohu

Blíží se léto a začínají se nosit sandály nebo boty na podpatku. K tomu, aby byla vaše noha dokonale krásná, vám pomůže nejen hezká...

Reklama

Nejnovější články