Které druhy okrasných trav se na podzim vybarvují do červena? A dají se ostřice pěstovat iv květináčích?

Které druhy okrasných trav se na podzim vybarvují do červena? A dají se ostřice pěstovat iv květináčích? Zdroj: Shutterstock
Čtyři dotazy a odpovědi na téma okrasných trav.

Během podzimních měsíců poutají celkovým vzhledem, některé druhy zase svojí mohutností, barevností nebo nápadnými květenstvími. Začátkem podzimu jsou okrasné trávy v prodeji, je to příležitost pořídit si pěkné a také méně známé druhy.

Řadí: Daniel Košťál

Ve slunné předzahrádce bych si chtěla vytvořit pěknou skupinku z okrasných trav. Které druhy doporučujete? Mohu okrasné trávy vysazovat i během podzimu?

Ideální pro výsadbu okrasných trav je časný podzim, důležité však je, aby se stihly do zimy zakořenit. Skupinka okrasných trav se může skládat z vyšších, středně vysokých a nižších druhů. Na slunečná místa s propustnou půdou se hodí několik běžně dostupných druhů. Okrasné trávy se rozrůstají došířky, proto vyhraďte každé rostlině dostatek místa.

Z vyšších druhů, které umístíte do pozadí skupiny, doporučujeme ozdobnici čínskou nebo proso proutnaté. Ze středně vysokých druhů je vhodný pérovec, metlice nebo bezkolenec. Z nižších druhů se hodí kostřava nebo imperáta (kultivar Red Baron).

Dobrá rada: Kortádérie nevysazujte na podzim, vhodnější je jaro.

Rozdělení prostoru
Vyšší druhy okrasných trav, především ozdobnici, můžete použít také k rozdělení prostoru nebo si z nich můžete vytvořit netradiční živý plot.
Líbí se mi, když se okrasné trávy na podzim vybarvují do červena. Které z dostupných druhů mají tuto vlastnost? Chtěla bych si jednu takovou trávu během podzimu vysadit.

Do červena se vybarvují stébla některých kultivarů ozdobnice čínské, například Purple Fall, Dronning Ingrid nebo Red Dragon. Takovou barevností stébel upoutá během podzimu i okrasné proso, například kultivary Rehbraun, Heiliger Hain nebo Shenandoah.

U nového domu bychom si chtěli vytvořit moderní zahradu. V rámci ní plánujeme několik ploch, které bychom si chtěli vysadit nízkými a nenáročnými okrasnými trávami. Které druhy se hodí do slunečních moderních zahrad?

Kromě ostřic jsou to například i kostřavy. Konkrétní kostřava šedá (Festuca galuca) je vysoká pouhých 30 cm a nabízí nápadná šedozelená stébla. Tvoří malé kompaktní a atraktivní trsy, přičemž když je těchto rostlin vysazeno spolu více, vypadá to velmi dobře. Kostrava má několik druhů a hodí se do moderních, minimalistických výsadeb, dobře se kombinuje s moderními materiály (například s kovem) a má nízké požadavky na péči.

Kostrava
Kostrava Zdroj: Shutterstock
Vyhovuje jí plné slunce a nevadí jí ani sucho. Navíc se snadno rozmnožuje dělením starších trsů, díky čemuž rychle omladíte starší nevzhledné jedince a získáte nové sazenice na výsadbu. Kostravy si můžete vysadit i na podzim.

Jak pěstovat ostřice? Vídám je během podzimu v nabídce zahradnictví. Líbí se mi pro svou barevnost, ale nevím, jestli nejsou choulostivé. Hodí se i pro pěstování v květináčích?

Umístit si je můžete do volné půdy – do záhonů, skalek, k chodníkům, jezírkám nebo před skupiny jehličnanů. Vysaďte si je však co nejdříve, k zakořenění potřebují teplejší dny a dostatek vláhy. Pěstovat je můžete úspěšně iv květináčích, takto se mohou stát vkusnou součástí podzimních či zimních dekorací. Mnohé ostřice bývají choulostivé, i proto je důležité vysadit je co nejdříve na podzim.

Get in Touch

Další články autora

Několik tipů, jak z malé kuchyně vykouzlit útulnou místnost

Vaše malá kuchyně může být omezena na plochu, ale její styl nemusí být. Naučte se, jak začlenit barevné doplňky, přidat stylový úložný prostor a...

Jaké čerpadlo je tím nejlepším pomocníkem na zahradě během léta?

Rajčata, papriky, okurky, ale i květiny, keře a vůbec vlastně celá zahrada v posledních týdnech nádherně prospívají. Slunečné počasí přímo přeje. Pár deštíků už také...

Šperky na nohu

Blíží se léto a začínají se nosit sandály nebo boty na podpatku. K tomu, aby byla vaše noha dokonale krásná, vám pomůže nejen hezká...

Reklama

Nejnovější články