Teplo v domácnosti: 22 tipů, jak ho šetřit

Racionální využívání tepla a energie je celospolečenským tématem. Uvědomujete si, kde všude se spotřebovávají a jak lze při zachování stejného komfortu dosáhnout jejich nižší spotřeby?

Vytopit domácnost tak, aby v ní bylo příjemně a zároveň i ušetřit peníze, není tak jednoduché. Každá úspora totiž vyžaduje určitá opatření. Některé jsou jednoduché a nestojí vůbec nic, do těch účinnějších je třeba i něco investovat. Mohou vám však zajistit nízké provozní náklady na dlouhé roky.

1.
Nezakrývejte radiátory záclonami či závěsy. Nejvhodnější je záclona sahající po parapetní desku. Do místnosti se tak dostane o 25% tepla více.

2.
Během noci je vhodné zatáhnout okna závěsy, žaluziemi nebo roletami – omezíte tím úniky tepla. Pokud okna netěsní, pomohou i zátarasy z hustších textilií na parapetní desce.

3.
Nepřetápějte zbytečně obytné místnosti. Každé zvýšení teploty o jeden stupeň Celsia nad doporučenou teplotu představuje přibližně 6 % energie navíc. Teplotu v místnosti nesnižujte nepřiměřeným větráním, ale přivřením ventilů, které omezí výkon topného tělesa. Doporučená teplota v obývacím pokoji, dětském pokoji, ložnici a jídelně je 21 °C, v kuchyni 20 °C, koupelně 24 °C, předsíni a chodbě 15 °C a na schodišti postačí 10 °C.
4.
Během delší nepřítomnosti v objektu snižte teplotu na regulátoru. Nechte vytápění temperovat na 15 – 16 °C, ale nevypínejte jej. Určitě nevypínejte topení úplně. Je totiž podstatně dražší vytopit docela studenou a vlhkou místnost, než v ní udržovat minimální teplotu.

5.
Vyměňte staré nefungující ventily na topných tělesech za termoregulační. Při jejich optimálním nastavení můžete ročně uspořit až 15 % tepla na vytápění. Výměna pěti starých ventilů za termoregulační stojí asi 160 eur, což se vám při současných cenách tepla vrátí za dvě topné sezóny.

Get in Touch

Další články autora

Několik tipů, jak z malé kuchyně vykouzlit útulnou místnost

Vaše malá kuchyně může být omezena na plochu, ale její styl nemusí být. Naučte se, jak začlenit barevné doplňky, přidat stylový úložný prostor a...

Jaké čerpadlo je tím nejlepším pomocníkem na zahradě během léta?

Rajčata, papriky, okurky, ale i květiny, keře a vůbec vlastně celá zahrada v posledních týdnech nádherně prospívají. Slunečné počasí přímo přeje. Pár deštíků už také...

Šperky na nohu

Blíží se léto a začínají se nosit sandály nebo boty na podpatku. K tomu, aby byla vaše noha dokonale krásná, vám pomůže nejen hezká...

Reklama

Nejnovější články