spot_img

Nízkoenergetický dům navržený podle feng shui

Netradiční silueta rodinného domu v okrajové pražské čtvrti odkazuje na inspiraci starým japonským uměním skládání papíru Origami. Dům využívá moderní technologie, které se prolínají s tradičními prvky filozofie feng šuej. Je nízkoenergetický, téměř dosahující pasivní standard. Klade důraz na zdravé bydlení spjaté s přírodou.

Klidné místo a poměrně úzký, zato dlouhý stavební pozemek – to byly výchozí podmínky pro projektování bydlení pro manželskou dvojici, která toto místo našla. Jeho výhodou je otevření na jih a výhled na les. Parcela se táhne od východu na západ. Aby místa v blízkosti přírody co nejlépe využili, rozhodli se investoři oslovit architekta Tomáše Klance, který je zaujal výtvarným stylem svých předchozích architektonických realizací.

Kompozice stavby

Architekt musel vycházet kromě charakteru parcel iz místních regulačních podmínek. Územní plán dovoloval jen jednopodlažní objekt krytý sedlovou střechou. Výsledkem práce architekta Tomáše Klance, kterého omezoval tento regulativ, byla atypická forma využívající dynamického průniku zkosených rovin. „Vyšel jsem ze základního obdélníkového půdorysu, který jsem narušil částečně zkosenou jižní obvodovou stěnou,“ vysvětluje. „Dům jsem zastřešil kombinací netradičně příčně orientované sedlové střechy, pultové střechy podkroví a vegetační střechy nad garáží a terasou tak, že v celkové siluetě domu a v rovinách střech vznikl efekt japonské skládačky Origami. Právě ten dává domu nezaměnitelnou dynamickou siluetu.“ Tím byla úřední podmínka splněna a to nadmíru kreativním způsobem: v podélném i příčném řezu je totiž zřetelně viditelná sedlová střecha. I když je pojat trochu jiným způsobem, než to nesmyslný požadavek územního plánu na sedlovou střechu předpokládal.

Dispozice budovy a řešení interiéru

Jednoduchá dispozice má nejširší část na východní straně – zde se v přízemí nachází obývací část domu s vysokým stropem otevřeným do štítu; postupně na sebe navazují obývací prostor, jídelna, kuchyň a také galerie s integrovaným krbem, na kterou se vystupuje po vřetenovém schodišti. Velkorysý přízemní prostor je dostatečně osluněný díky zasklené jižní stěně. Ta opticky propojuje interiér se zahradou.

Rodinný dům podle feng shui

Zbytek dispozice odděluje v přízemí podélná chodba, a to na jižní trakt (s ložnicí rodičů a dětskými pokoji) a na severně umístěnou technickou část. Zde se nachází hlavní vstup, koupelna, WC a technická místnost. Na konci chodby je ještě praktický šatník s francouzským oknem.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články