Vyplatí se investovat do nemovitostí?

V zahraničí mnoho lidí žije v pronájmech a o koupi vlastní nemovitosti ani ve snu neuvažují. Naopak, zdá se, že my ji stále považujeme za jednu z nejlepších investic. Je to ale opravdu tak?

Platy se téměř nehýbou, zato ceny realit za poslední roky stoupaly přímo závratnou rychlostí. Kupujeme-li si vlastní střechu nad hlavou, jinou možnost, než zadlužit se na 30 let, často nemáme. Co však v případě, že máme nějaké peníze odložené stranou a po nemovitosti se poohlížíme spíše z pohledu dlouhodobé investice? Je dobrý nápad vložit úspory do nemovitosti? Zeptali jsme se vás, ale i odborníků.

MARTIN ČAPO – majitel realitní kanceláře
„Nemovitost je určitě dobrý investiční nástroj,“ tvrdí Martin Čapo, „ačkoli si ho nemůže, vzhledem k celkovému objemu financí, dovolit každý.“ Nejčastější investicí z jeho zkušeností bývají malé byty, nejen proto, že jsou nejdostupnější, ale také proto, že jsou nejvíce vyhledávány pro nájem a zároveň nejlikvidnější při následném prodeji.

Pokud už kupuji, je lepší použít hotovost nebo si vzít úvěr a splácet ho?

Obě možnosti jsou vhodné za předpokladu, že investor rozumí finanční matematice. Je nutné mít na paměti, že čistý výnos z nájmu nemovitosti se může lišit každý rok právě tak, jak se může měnit úroková sazba na úvěru při změně fixace. Investice do nemovitosti je totiž opravdu dlouhodobá.

Pokud se rozhodnu kupovat nemovitost, co všechno je třeba před koupí zohlednit?

Hovoříme-li o koupi nemovitosti na vlastní bydlení, jde o kompromis osobních preferencí a obecných kritérií, která mají vliv na tržní hodnotu. V případě investičního nákupu půjde o cíle, tedy výnos z nájmu a kapitálový růst nemovitosti.

Get in Touch

Další články autora

Několik tipů, jak z malé kuchyně vykouzlit útulnou místnost

Vaše malá kuchyně může být omezena na plochu, ale její styl nemusí být. Naučte se, jak začlenit barevné doplňky, přidat stylový úložný prostor a...

Jaké čerpadlo je tím nejlepším pomocníkem na zahradě během léta?

Rajčata, papriky, okurky, ale i květiny, keře a vůbec vlastně celá zahrada v posledních týdnech nádherně prospívají. Slunečné počasí přímo přeje. Pár deštíků už také...

Šperky na nohu

Blíží se léto a začínají se nosit sandály nebo boty na podpatku. K tomu, aby byla vaše noha dokonale krásná, vám pomůže nejen hezká...

Reklama

Nejnovější články