Jednopodlažní dům u lesa. Od cesty nenápadný a poté omráčí efektním designem

Slovinští architekti ze studia AB objekt d.o.o. ukázaly, že umí postavit velmi zajímavé, jednoduché bydlení plné světla, které poskytuje rodině vše potřebné. Upoutal nás jejich dům, respektive v jejich řeči Hiša – Satler na kraji lesa.

Jednopodlažní dům u lesa v obci Jerné patří do kategorie domů o rozloze do 92 m2. Z pozemku je krásný výhled na okolní krajinu. Půdorys ve tvaru písmene L umožňuje umístit pokoje v logické posloupnosti a vytvořit krytý prostor pro posezení venku. Konstrukce domu kopíruje terén a vytváří maximální soukromí. Přestože zdi domu od parkoviště a příjezdové cesty mají jen minimum oken a garážová vrata, je v domě dostatek světla. Dům se otevírá do soukromí zahrady, z této strany je prakticky celý zasklený. Fasáda domu ze strany ulice a část orientovaná do zahrady je řešena kamenným obložením.

Jak je řešena dispozice domu?

Co možná nejlogičtější a nejpraktičtější. Dům je rozdělen na noční část, denní část a část, ve které se nachází technické zázemí. Hlavní obytná zóna domu je tvarována jako písmeno L. Na začátku „delší nožičky“ se nachází obývací místnost, následuje otevřená kuchyň s jídelním koutem. Prostor lze otevřením dveří rozšířit o vnější zastřešenou terasu, která pokračuje zahradou.

Za obývací místností se „v kratší nožičce písmena L“ nacházejí ložnice s hygienickou místností. Servisní technická část domu je umístěna v jeho zadní části. Fascinujícím způsobem působí na naše panelákové poměry rozlehlá koupelna, ze které je výhled do zahrady. Můžete si hovět ve vaně, sledovat a uklidňovat zrak i duši pohledem na nádhernou přírodu. Soukromí si uděláte jednoduše zatažením závěsů.

Čarování se střechou

Velkou roli při řešení přístupu světla i tepelné úspornosti domu hraje právě zvolená plochá, ale šikmá střecha. Zvýšená je směrem na jih a přes okna osazená mezi střechou a zdmi domu proniká světlo. Tímto prvkem je zajištěn dokonalý prostup světla přes okna a zároveň nádherný výhled do dálav. Jednoduše se cítíte jako uprostřed přírody nebo jako v průhledném domě.

Get in Touch

Další články autora

Několik tipů, jak z malé kuchyně vykouzlit útulnou místnost

Vaše malá kuchyně může být omezena na plochu, ale její styl nemusí být. Naučte se, jak začlenit barevné doplňky, přidat stylový úložný prostor a...

Jaké čerpadlo je tím nejlepším pomocníkem na zahradě během léta?

Rajčata, papriky, okurky, ale i květiny, keře a vůbec vlastně celá zahrada v posledních týdnech nádherně prospívají. Slunečné počasí přímo přeje. Pár deštíků už také...

Šperky na nohu

Blíží se léto a začínají se nosit sandály nebo boty na podpatku. K tomu, aby byla vaše noha dokonale krásná, vám pomůže nejen hezká...

Reklama

Nejnovější články