Chcete do zahrady ovocnou dřevinu, která vám přežije i tuhé zimy? Vsaďte na rakytník

Rakytník se řadí mezi nejcennější ovocné druhy, často bývá označován za ovocný druh třetího tisíciletí. Přesto stále patří mezi okrajové ovocné druhy a mnoho majitelů zahrad ho téměř nezná.

Charakteristika

Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) zařazujeme do skupiny méně známých ovocných druhů. Rakytník, podobně jako většina druhů z této skupiny, je pěstitelsky poměrně nenáročný. V závislosti na odrůdě vytváří keře dorůstající výšky 2,5–4m. Jeho zelené listy jsou tenké s charakteristickým stříbřitým leskem.

Většina odrůd rakytníku má trnové výhony, několik novějších odrůd se však již vyznačuje beztrnovými nebo jen jemně trnovými výhony. Rakytníky pocházejí z oblastí s tuhými a drsnými zimami. Nejsou proto náročné na výběr lokality a vhodnými pro jejich umístění se ukazují i ​​chladnější okrajové oblasti.

Keře rakytníku velmi dobře snášejí znečištění ovzduší, díky čemuž se mohou bezproblémově pěstovat i ve znečištěných nebo rizikových lokalitách – například v blízkosti průmyslových parků nebo silnic.

Kdy rakytník sázet a kdy sbírat úrodu

Výsadba: březen – říjen
Kvetení: březen, duben
Sklizeň plodů: říjen, listopad
Výška růstu: do 4 m

Pěstování

Rakytník se prodává většinou v kontejnerované formě, proto je možná jeho celoroční výsadba, ale s výjimkou měsíců, během kterých je zamrzlá půda. Rakytníky vysazujte ve vzájemné vzdálenosti přibližně 2 – 2,5m. Při výsadbě využijte netkanou textilii, která zamezí růstu kořenových výmladků či plevele a sníží odpařování vody z půdy.

Jelikož jde o cizoopelivý druh, je důležité vysazovat samčí i samičí rostlinu. Opylovací potenciál samčích rostlin je poměrně vysoký – k jedné samčí rostlině můžete vysadit až 8 – 10 samičích rostlin. Rakytníku vyhovuje klasická zahradní půda. Má sice poměrně mělkou, ale široce rozloženou kořenovou soustavu, na které se nacházejí hlízotvorné bakterie vážící vzdušný dusík (podobně jako například u luštěnin).

Get in Touch

Další články autora

Několik tipů, jak z malé kuchyně vykouzlit útulnou místnost

Vaše malá kuchyně může být omezena na plochu, ale její styl nemusí být. Naučte se, jak začlenit barevné doplňky, přidat stylový úložný prostor a...

Jaké čerpadlo je tím nejlepším pomocníkem na zahradě během léta?

Rajčata, papriky, okurky, ale i květiny, keře a vůbec vlastně celá zahrada v posledních týdnech nádherně prospívají. Slunečné počasí přímo přeje. Pár deštíků už také...

Šperky na nohu

Blíží se léto a začínají se nosit sandály nebo boty na podpatku. K tomu, aby byla vaše noha dokonale krásná, vám pomůže nejen hezká...

Reklama

Nejnovější články