Arméni protestují proti vládnímu příměří s Ázerbájdžánem.
Tisíce demonstrantů v arménském hlavním městě Jerevan se v úterý shromáždili před sídlem premiéra Nikola Pašinjana, aby znovu požadovali jeho demisi.
Zároveň se začal celonárodní stávku organizovaný opozicí. Důvodem je podepsání smlouvy o příměří s Ázerbájdžánem na sporném území Náhorního Karabachu a předání několika sousedních regionů. Informovala o tom agentura AFP.
„Zrádce Nikol“ a „Arménie bez Nikola“ skandovalo přibližně 25.000 lidí v centru arménské metropole, píše AFP.
„Tato vláda nás už nereprezentuje. Její rozhodnutí jsou nelegální, a proto musí odstoupit,“ uvedl představitel opoziční strany Arménie revoluční federace (Dašnakcutjun) Išchan Sagateljan.
Podle dalšího člena této strany Geghama Manakjuna se do stávky zapojili zaměstnanci Jerevanská metru, odborová organizace Jerevanská státní univerzity a více než tucet jiných obchodních organizací. Dodal, že stávka bude pokračovat, dokud Pašinjan neodstoupí z funkce.
Samotný Pašinjan před úterními demonstracemi zopakoval, že demisi nepodá. „Nadále budu vykonávat povinnosti premiéra,“ napsal na sociální síti Facebook.
Arménie podepsalo s Ázerbájdžánem mírovou dohodu zprostředkovanou Ruskem v noci na 10. listopadu – po šesti týdnech těžkých bojů o utržený horský region Náhorní Karabach. Ten se nachází v jihozápadním Ázerbájdžánu a je mezinárodně neuznaným státem. Okolo 95 procent jeho obyvatel tvoří Arméni. Konflikt si vyžádal více než 5000 mrtvých včetně civilistů.
Na základě dohody Arménie odevzdalo Ázerbájdžánu tři okresy kolem arménské enklávy Náhorní Karabach. Rusko jako zprostředkovatel dohody na toto území následně odvelil zhruba 2000 svých vojáků, kteří by tam měli pobýt nejméně pět let. Od podpisu smlouvy se však už obě strany navzájem obvinili z porušování příměří.
V Jerevanu probíhají demonstrace proti předsedovi vlády téměř na denní bázi. Arménské bezpečnostní složky dokonce minulý měsíc informovali o zmaření plánovaného atentátu na Pašinjana.