spot_img

Kvetoucí hyacinty během Vánoc

Hyacinty jsou sice jarní cibuloviny, ale relativně jednoduše se dají „naprogramovat“ na kvetení v požadovaný termín. Například na Vánoce.

Babkine rychlení hyacintů

Dnes i na rychlení květin jdeme vědecky, ale naše babičky si zvykly vše řešit jednodušeji a na základě přímých zkušeností, i když jim to ne vždy vyšlo tak, jak očekávali. I ony se totiž už neuměly dočkat v třeskoucí zimě krásného jara, a tak si ji zkusili urychlit alespoň za oknem prostřednictvím časných jarních kvítků. Z nich jsou nejvhodnější právě hyacinty. Tento jednoduchý způsob rychlení cibulovin, který bychom mohli nazvat i hydroponický, můžeme vyzkoušet i my, přestože se nám nemusí vždy podařit přesně se trefit s jejich kvetením do žádoucího termínu. Důležité je použít co největší cibuli hyacintu, ideální je o průměru 17 cm – má dobrou zásobu živin. Cibuli vložíme do speciální skleněné sklenice se zúženým hrdlem nebo i do obyčejné sklenice. Pomocí drátu ji upevníme navrch sklenice tak, aby voda sahala ne více než 0,5 cm od područí cibule. Pokud by se voda dotýkala cibule, mohla by shnít. I spodek sklenice s vodou by měl být ve tmě, neboť na světle by se v něm vytvořila řasa.

Rychlení hyacintů ve vodě ve speciální nádobce
Rychlení hyacintů ve váze

Důležité je udržovat hladinu vody ve sklenici v dané výšce, případně ji občas vyměnit za čistou, měkkou, s teplotou pouhých 10 až 12 °C; abychom zabránili rozkladným procesům, lze do vody přidat kousek dřevního uhlí.
Celou skleničku s cibulí překryjeme neprůsvitnou papírovou čepičkou a dáme ji do chladné tmavé místnosti s teplotou do 12 °C (sklep či skříň).
Voda blízko podpučí vyprovokuje zárodky kořínků, aby vyrostly, ty během 2 měsíců zaplní skleničku kořínky.
Současně probíhá i vývoj listů a květních poupat, které se z cibule tlačí ven. Když mezi krátkými listy vyrostlými z cibule nahmatáme květní pupen, můžeme sklenici (ještě zakrytou) přenést do chladné místnosti, aby se cibule pomalu aklimatizovala, až následně ji přeneseme do poloteplé místnosti, kde necháme květní pupen povyrůst.
V teplé místnosti již probíhá rychlejší vývoj listů a květních poupat, což se projeví zvedáním krycí čepičky, kterou listy vytlačují.
Zkontrolujeme, zda už je květní pupen dostatečně vyrostlý z cibule nad listy, teprve potom sejmeme krycí čepičku.
Po rozkvetu hyacintu jej přeneseme do chladnější místnosti, kde bude podstatně déle (často až měsíc) naplno kvést a provoňovat.
Odkvetlou a zataženou cibuli na podzim přesadíme do zahrady.
Hyacint

K takovému rychlení ve váze se hodí brzy kvetoucí odrůdy z preparovaných hyacintů ‚Arentine Arendsen‘, ‚Bismarck‘, ‚Jan Bos‘, ‚Pink Pearl‘, Yellow Hammer; z novějších odrůd to mohou být ‚Amsterdam‘, ‚Anna Liza‘, ‚Anna Marie‘, ‚Atlantic‘, ‚Blue Blaze‘; z nepřeparovaných hlavně ‚Edelweiss‘, ‚L’Innocence‘, ‚Ostara‘, ‚Gertrude‘.

Výsadba hyacintů do květináčů

K výsadbě používáme lehký, vzdušný, výživný substrát. Půdu hyacint vyžaduje čerstvou, lehčí, propustnou, bohatou na živiny a humus. Substrát pro výsadbu truhlíků a květináčů si můžeme připravit tak, že smícháme ve stejném poměru výživnou půdu s pískem. Na dno každé nádoby dáme drenážní vrstvu, např. z keramzitu. Cibule vysazujeme tak, aby je čtvrtina vyčnívala nad substrátem. Do nádoby o průměru 100 mm sázíme jednu cibuli, do nádoby 150 mm sázíme 3 cibule, do nádoby o průměru 200 mm sázíme 5 až 8 cibulí. Vysazené nádoby uložíme hustě vedle sebe do bedničky, zavlažíme, zasypeme asi 15centimetrovou vrstvou mírně vlhkého písku a uložíme do místnosti o teplotě 9 až 13 °C. Teplotu je třeba dodržovat, neboť jinak se vývoj i růst zpomalí.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články